Jobba hos oss

Om skolan
Gamlebygymnasiet ligger ca 2 mil norr om Västervik. Vi är ett naturbruksgymnasium med riksintag för elever som tycker om djur och natur och som vill ha en praktisk utbildning med möjlighet till fortsatta studier. Alla våra utbildningar ger eleven valmöjlighet att börja jobba direkt efter studenten eller läsa vidare på universitet eller högskola. Undervisningen bedrivs vanligtvis i mindre klasser och av behöriga lärare, det ger eleven mer utrymme och kvalitet. De flesta eleverna bor på skolans internat. Det skapar gemenskap både bland elever och lärare samt övrig personal.

 


Vi söker en lärare med inriktning på jakt och viltvård
Läs mer här.


Vi söker en maskinförare med inriktning på entreprenadmaskiner
Läs mer här.


Vi söker en legitimerad lärare i Matematik, Kemi och Fysik
Läs mer här.


Vi söker en lärare som vill vara med att utveckla lantbruksutbildningen
Läs mer här.